Astrocenter Urania logo

Астроцентър Урания

Обучение по астрология

Статии

Отвори всички Затвори

Верижки по владение и по изгнание – подход за интерпретация

Lotus

Семинарно занятие, А. Милвидский 

Искам да кажа няколко думи за верижките по владение и по изгнание. Верижката по владение сочи за мотивите, движещите сили у човека и неговите водещи подбуди. Ако в нея има само един център, т.е. една планета е краен диспозитор, то тя играе ролята на много важен мотив в живота на човека. Това е формирана способност, която той притежава. Дава му енергия, като същевременно го мотивира и насочва към определени действия.

Верижки по изгнание. За да проумеете как се тълкуват верижките по изгнание, трябва да си припомните как се проявяват планетите, когато са в изгнание. За всеки знак противоположният е знак на изгнанието на планетите, които владеят първия. Знакът, който стои срещу този на нашето Слънце, е катализатор за развитие за нас. Една от основните задачи на нашето развитие е да овладеем своя втори полюс. Ако сте Овен, ще трябва да се научите да владеете полюса на Везните.  Ако сте Телец – този на Скорпиона. Именно опозицията задава посоката ни на развитие и дава възможност за максимално използване на ресурса, присъщ на нашия знак. 

За всеки знак противоположният полюс е най-далечната точка, затова взаимното разбирателство между срещулежащи знаци не се постига лесно. От друга страна, хората със Слънце в противоположния знак ни привличат, защото могат да ни допълват и да ни дават много мощен стимул за развитие. 

Точката на изгнание е катализатор за нашето развитие и дава възможност за проява на скритите ни ресурси. Тя показва слабите страни на знака. Например Марс в Овен е във владение, а във Везни е в изгнание. Казвали сме, че самостоятелното действие е трудна задача за Везните, защото те са настроени към взаимодействие – колебания, нерешителност, двойственост и т.н. От друга страна, полюсът на Везните се явява компенсиращ за Марс и може да го уравновеси, както и да му даде максимални възможности за реализация. Представете си Марс като една стрела, на която й трябват пера, за да лети – това са Везните. 

По този начин може да се разсъждава за всеки знак. 

Противоположният полюс е точката на нашата слабост. Много от проблемите си проектираме върху знака отсреща. Но същевременно това е зона, която ни дава равновесие, както и възможност да се движим и да се развиваме. 

Планетата, която е в изгнание в картата, е слаба и проблемна точка, но през нея се изтегля напрежението от знака. Например Овенът може да бъде много избухлив в емоционален план, т.е. проблемите на Марс се проявяват чрез темата на Везните. Това правило важи за всеки знак. Когато имаме някакви проблеми, те често се проявяват в срещулежащия полюс. 

Ще обсъдим верижките в космограмата на З. Фройд. 

Нека първо построим верижките по владение. Слънцето отива при управителя на Телеца – Венера, Луната – при Меркурий; Меркурий – при Венера; Марс също при Венера; Юпитер – при Нептун; Сатурн – при Меркурий; Уран – при Венера; Нептун не отива при никого, защото управлява знака, в който се намира; Плутон отива при Венера. 


Оформиха се два центъра. В единия има два диспозитора, които са във взаимната рецепция (Венера и Марс). Другият център е Нептун. Когато две планети са във взаимна рецепция (както в случая Марс и Венера), те са като споени, плътно скрепени една за друга. Всяка от тях губи самостоятелната си природа. Как може да се проявява това положение тук? Страстност, темпераментност, за човека има голямо значение емоционалната наситеност на това, с което се занимава. Венера е много мощен стимул за Марс. Когато човек е увлечен или влюбен в нещо, може да прави немислими неща; усеща много мощна сила и потенциал.

Втората тема е Нептун. Тази двойка - Юпитер, който отива при Нептун, е отделна тема в живота на родения. Юпитер е социална планета, а Нептун в случая описва реализацията на З. Фройд – психология, медицина. Нептун е темата за безсъзнателното. Свързан е с наследствеността. Това е родова планета. Може да дава изявена религиозност и дълбоки способности.

Всеки от диспозиторите във верижките може да сочи за отделна откроена тема в живота на човека. Тук едната тема е професионална реализация, а втората е повече свързана с личния му живот. Паралелни теми в живота. 
Забележете Марс, който участва в една от веригите, как е поставен в самата космограма. Намира се в дръжката на Прашката – това е планета, която фокусира цялата енергия като една инжекция, насочена към точката на Марс. 

Нептун, за който говорихме, е Вълнорез. Темата Нептун–Марс е подчертана по тези показатели.

От една страна, Марс се намира в слабо положение в точката си на изгнание. Също така е и ретрограден. Същевременно за него може да се каже, че е водеща планета на космограмата. Как може да се проявява това в характера на родения? Това е изключително пробивен, инатлив и неотстъпчив човек, който обаче има нужда от време, за да се настрои (накани), преди да пристъпи към действие. Но поеме ли по пътя, който иска да следва, добива невероятна енергия. Това се случва също и когато са засегнати интересите на близките му хора. Фройд е прокарал свой път, основател е на голямо направление. Сам по себе си Марс е непримирим във взаимодействието с околните и колкото е по-слаб по знак, толкова по-ярко и по-неадекватно може да се проявява – компенсация посредством избухвания, крайности и др. Фройд е имал много пререкания и конфликти в отношенията със своите ученици и колеги. Като се има предвид и това, че има съвпад на Слънцето с Плутон и Уран.  В центъра на неговата философия е заложена темата на Марс – идеята за либидната енергия и как тя се проявява. Слабото положение на дадена планета винаги дава желание да се проработи нейната тема. 
От друга страна, в тази космограма виждаме, че сензитивните (Въздух и Вода) и конструктивните (Земя и Огън) стихии са разпределени равномерно. Би трябвало взаимодействието с околните да е балансирано при него, но имайте предвид, че планетата в дръжката на Прашката е ключов мотив в живота. Този човек може да чува, но Марс не му дава да го прави. Изцяло го насочва в една точка. Роденият възприема целия си живот през призмата на тази планета. 

Нека да разгледаме и верижката по изгнание в тази карта. 


Тези верижки се построяват като се вземе предвид, че планетата се намира в знак, който е изгнание за друга планета. Тук Слънцето отива при планетата, която е в изгнание в Телец – това е Плутон, Луната отива при Юпитер, защото той е 0 точки в Близнаци, Венера никъде не отива; Марс също никъде не отива, защото е старши изгнаник във Везни; Юпитер отива при Меркурий; Сатурн – при Юпитер; Уран – при Плутон; Нептун – при Меркурий; Плутон никъде не отива. 

Има три диспозитора, които се оформиха по изгнание: Плутон, Венера и Марс. 

Диспозиторите, които се открояват във веригите по изгнание, са слаби и проблемни теми за човека. Венера и Марс са планети, свързани с емоционалността и действието. Каква е слабостта на Венера в Овен – тя е максималист в личните отношения, както и в ценните за родения неща. Не усеща полутоновете. Прекалено активна е, не й достига вътрешна пластичност. Това е сложно за човека, защото му е много трудно да издържи емоционалните претоварвания и често чувствата му се изплискват на повърхността. Не може да ги поднесе по пластичен начин. Това често е сложно и за околните. 

За Марс вече казахме. Това е пример как една слаба планета е в силна позиция във фигурата на М. Джоунс – имаме съчетание на невероятна активност, пробивни способности и заедно с това нерешителност и инат. 

Нека да помислим как ще се проявява Плутон като диспозитор във веригата по изгнание. Това е много сложна планета. Тя е многопластова. Венера и Марс можем да видим как се проявяват в живота, докато Плутон е твърде дълбок и скришен. Едно от проявленията му е свързано с взаимодействието ни с колективите. На Фройд му е било трудно в социума. 

Верижките по изгнание показват поведението на човека в трудни ситуации. Това са клапаните за изход на напрежението, което се освобождава чрез тези планети. В напрегнати ситуации Фройд може да се е проявявал доминиращо, потискащо, твърдо и избухливо. 

Да не забравяме, че една от формите на изява на Марс във Везни е свръхкомпенсацията. Т.е. Марс във Везни може да се изяви много по-твърдо, отколкото Марс в Овен. 

Плутон в тази верижка може да дава голямо вътрешно напрежение. Някои от проявите на напрегнатия Плутон са свързани с обсесии, когато човек зацикля върху нещо. Натрапливи мисли и теми, върху които постоянно се фокусира, фикс идеи. От друга страна, Плутон дава стремеж да достигнеш най-голямата дълбочина. Това е планета, свързана с психоанализата. Тя е като рентгеновите лъчения – прониква отвъд формата, отвъд видимото и достига до сърцевината. Активизира това, до което стига, и извлича енергия от него. Така поставеният Плутон във верижката по изгнание придава на Фройд способности да вижда дълбинните проблеми на хората, да достига до най-дълбоките им мотиви, да им помага в трудни ситуации. Плутон може да дава зацикляне, но когато човек работи с тази планета, се разкрива възможност за дълбинна работа. 

Нека да погледнем как е поставен Плутон в космограмата. Той изгрява преди Слънцето. Във всяка карта има такава планета, която предшества градуса на Слънцето и се появява на хоризонта преди изгрев. Тя създава енергията, на която се основава нашето съзнание. Това е вълната, която издига нашето Слънце. При Фройд вълната тръгва от Плутон – дълбочинно виждане на света, усет към различни скрити ситуации, дълбока сила и скрита енергия. Плутон в Телец се проявява чрез Венера. Намира се в центъра на запълнената от планети зона. Явява се първа планета в стелиума, което също му добавя акцент. 

Планетата, която изгрява след Слънцето, задава посоката на движение на нашия живот – накъде вървим, какво усвояваме. Тук това е Уран – оригиналният подход, новите идеи, новаторството. Уран в Телец също е в слабо положение – падение. Може да се проявява рязко и неадекватно, да дава изключителна избухливост и емоционална нестабилност. 

Когато Марс е слаб в картата, той често се компенсира от Плутон. Това дава мощна енергия и голям напор, особено в критични обстоятелства. Получава се така, че Плутон, както Марс, е поставен едновременно и силно, и слабо. Психотерапевтите преминават през колосални вътрешни процеси. Има сериозни причини, поради които хората избират да се посветят на тази професия. Обикновено заради проблеми, които решават чрез работата си. Темата на Плутон ще се задейства благодарение на кризисни и стресови състояния. Проявлението му може да бъде най-различно. Може да дава сила и резерви, но понякога и неадекватни изяви. Това ще зависи от ситуациите. 

От една страна, мотивациите ни се пораждат от верижките по владение – това са способности, които притежаваме. Но има и такива, които се раждат от верижките по изгнание. Често това са неща, към което животът ни тласка; въпроси, които сме принудени да решаваме. Не ни се иска да го правим, но се налага. Диспозиторът по изгнание играе ролята на постоянен стимул за вътрешна работа. Това са теми, върху които човек работи и благодарение на това добива допълнителни сили и ресурси. Например проработен Марс във Везни често се среща при спортисти. Ако човек работи върху себе си, той може да демонстрира вътрешна сила. Чувствайки слабостта на своя Марс, той започва да се занимава със спорт. Развива слабата планета и от слаб полюс тя започва да се превръща в силен. Това е осъзнатото проявление на диспозитора по изгнание. Или, както споменахме за Плутон, попадайки в трудна ситуация, човек започва да анализира, стреми се да проумее своите слабости и дълбинните си мотиви. Като нефт, който избива от дълбок кладенец. 

Когато една планета е диспозитор едновременно и във верижката по владение, и в тази по изгнание, нейната значимост се увеличава. Тук Венера и Марс са по този начин. Относно Венера може да кажем, че Фройд е имал нелесен емоционален живот. Благодарение на тази сложно устроена Венера се е формирал неговият мироглед. 
Относно така поставения Марс в картата, Фройд вижда света през призмата на темата, свързана с либидото. Именно този човек успява да създаде идеята за психоанализата.

Въпрос: Как да интерпретираме, когато Слънцето е диспозитор на верижката по изгнание?
Отговор: Ако Слънцето е силно в хороскопа, това дава естествена увереност в себе си. Докато в този случай слабо поставеното Слънце може да означава, че човек изпитва определена неувереност. Може да е показател и за недостиг на енергия. Една от темите на живота на човека ще бъде самопознанието. Задачата е да се открият вътрешните ресурси. В женска карта може да сочи за трудности в отношенията с мъжете, както и с бащата.
Предишна Верижки по владение и по изгнание – подход за интерпретация Следваща
Задвижва се от Silla.IO PHP Application Development Framework