Astrocenter Urania logo

Астроцентър Урания

Обучение по астрология

Статии

Отвори всички Затвори

На какво основание човек започва да действа

Lotus

Левин М.Б.

Начинът, по който един човек се проявява, до голяма степен зависи от кръста, в който се намира наталното му Слънце - Кардинален, Фиксиран или Мутабилен. Например за себе си мога да кажа, че не съм интелектуален, а действен тип (Слънце в Рак). Ще се опитам да обясня как човек формира начина си на действие. В основата той се оформя от отношението му към заобикалящия свят.

Умствен тип (Слънце в Мутабилен знак) – за него светът представлява обективна реалност. Той притежава практичен ум.

За емоционалния тип (Слънце във Фиксиран знак) светът е субективна реалност, която се намира вътре в него. Той я усеща като истинска, реална, затова усеща света на вътрешните преживявания като обективен. Представата му за света е като глина, която може да се моделира: „Както поискам, така ще направя“.  

Волята не поражда конкретна посока на действие. Устремеността към нещо може да се задава от сърцето или ума. Умът гледа на света рационално и разбира какво ще бъде най-целесъобразно, изхождайки от практични съображения. Емоционалният тип се ръководи от субективни представи. Волята не може сама да установи кое я мотивира, затова има нужда от външни фактори. Тя няма собствена мотивация. Нейната мотивация е да действа, а посоката се определя от друго. Затова волевият тип (Слънце в Кардинален знак) действа, подтикван от УСТАНОВКИ, тоест от външна (социална) обусловеност. Мотивацията му произлиза от модалността „ТРЯБВА“. Обикновено всяка житейска ситуация, която сполетява човека, има своя предварителна установка за това как трябва да се действа. Именно поради тази причина волевият тип винаги действа пръв. Интелектуалният тип има нужда да огледа обстановката, за да прецени. При емоционалния тип желанието трябва да е много силно, за да се стартира действие, затова той се проявява  най-мързеливо от всички. ЖЕЛАНИЕТО при него възниква от дисонанса – когато има разлика между „искам“ и „обективна реалност“. Колкото е по-силен дисонансът, толкова по-активен става емоционалният тип. Той има много интересно свойство - обича да внася напрежение, защото то е стартов мотив за действие. Това е начин на живот за него.

Човек взима решение да действа, бидейки обусловен от модалностите „искам“, „трябва“ или от „как ще бъде най-разумно“.

Да се променят установки е изключително трудно. Те са нещо абсолютно. Принадлежат на реалността извън човека. Затова, когато волевият тип изпада в криза и установката, която се стреми да използва, се оказва неприложима, той или ще руши ситуацията, или сам ще се счупи. Но има редки случаи, в които по време на криза може да се разбие самата установка. Това се изживява много драматично. Човек си казва: „Не разбирам хората, в този живот така не може да се прави. Ще започна да действам по друг начин. Досега явно съм разсъждавал много наивно“. Но след време новата установка също се превръща в абсолютна.

Умственият тип се преустройва най-лесно от всички. При него отсъства вътрешна, субективна логика за света. Той винаги има готовност за това, че в утрешния ден картината на неговия живот може рязко да се измени, за разлика от емоционалния и волевия, които живеят с предварителна представа (вътрешна или външна) за света, която очакват да се реализира. За емоционалния това е логиката на вътрешното възприятие, доколкото при волевия тип е логика, която идва от външна, висша сфера.

На тези три типа съответстват три социални инструмента, върху които се гради обществото: 1) науката, познанието; 2)изкуството, творчество; 3) религията. Изкуството създава света (само изглежда, че го отразява). Религията посочва как трябва да се действа.

Където и да отиде (на ново място), човек ще формира начин на действие, изхождайки от собствения си тип. С времето слънчевият тип активност отслабва и се усилва този на кръста на Асцендента. От кръста на Слънцето човек се трансформира към начина на действие на кръста на Асцендента.

И така, първоначално се избира какво да се прави, а после се търсят средствата как да се постигне. Те могат да бъдат най-различни. Обикновено се откриват в най-силно подчертаната компонента на хороскопа, също и от преобладаващата стихия. В различните сфери на битието инструментите за постигане на целта може да са различни. За да се определи най-подчертаната компонента в характера, трябва да се анализират аспектните структури. 

Разберете!, емоционалният тип може да бъде абсолютно хладен, интелектуалният – глупав, а волевият – мързелив. Защото тук не става въпрос за съдържание на дейността, а за нейната форма. Самолетът се отличава от автомобила по крилата, а не по мощността на двигателя. Може да се произведе автомобил, който да има по-голяма мощ от самолета. Кръстът на Слънцето и Асцендента се отнасят до това как човек действа и как възприема света. Имаме Кардинален, Фиксиран и Мутабилен начин на действие и възприятие на света. Наричаме съответния тип "стартов тип на действие". Стартовият тип на действие при човека може да е един, а реализационният - друг. Човек може да има волеви стартов тип, а реализационният да е емоционален (например Луна в дръжка на Прашка, преобладаваща стихия Вода, Нептун  Вълнорез и пр.). Реализационният се определя по доминиращата компонента на хороскопа.

Ако човек е емоционален стартов тип и емоционален реализационен тип, тогава той ще седи и ще чака нещата да се оправят от само себе си.

Ако стартовият е емоционален, а реализационният - волеви, тогава той ще започне да организира ситуацията. А емоционално-емоционалният тип ще провокира другите да направят нещо – той ще страда, но това е само негово средство за реализация.

След като определите стартовия тип, мислете дали нативусът ще провокира партньора да действа или ще действа сам, за да разберете какъв е начинът на реализация. Когато емоцията се надига, той вече знае какво иска и е необходимо да предприеме нещо – как ще го постигне?

Човек може да е волеви тип, но това не означава, че няма емоционални реакции. Волеви тип означава, че човек взима решения на основание волеви модалности, която също е съпроводено с емоция.

Предишна На какво основание човек започва да действа Следваща
Задвижва се от Silla.IO PHP Application Development Framework