Доклад на Левин М.Б., изнесен на VIII-та Академична конференция 2018 г., гр. Москва
Както знаете, има астрология на народите, на цивилизациите, а сега можем да говорим за възникването на уникален дял в мунданната астрология - астрология на епохите.
Осево време - терминът е въведен от немския философ Карл Ясперс с цел да се обозначи период в историята на човечеството, по време на който настъпва промяна в мисленето на хората. То преминава от митологично към рационално, философско и формира типа човек, който съществува и днес. Ясперс отнася Осевото време към периода между 800 – 200 година преди Новата ера. Дойде ми на ум идея да открия момент от времето, в който на небето е имало тройно съединение между висшите планети. Оказа се, че през 576 г. преди Хр. има съвпад на Нептун, Уран, Плутон.
Според Ясперс периодът на Осево време е централен в човешката история. Това е епоха на духовно основополагане на всички световни култури. Тази "ос" на световната история следва да се отнесе към времето 500 г. пр.н.е., към онзи духовен процес, който се е развивал между 800 и 200 г. пр.н.е. Тогава се случва най-резкият поврат в историята на човечеството. Появява се човек от типа, който познаваме и сега. По време на тази епоха са формирани основните категории, в които мислим и днес; положени са основите на световните религии, с които живеят днешните хора. Може да се говори за духовен поврат в редица традиции. В частност от индуизма към будизма (раждането на Буда). Има обрат и в китайската духовна традиция. Почти едновременно се появяват учители като Лао Дзъ и Конфуций, при юдеите - Исая, Йезекил, Йеремия и други велики пророци. Гръцката традиция е наследство на Заратустра, но и в нея става промяна по това време, както и в персийската. Това е преддверието на гръцкия златен век, времето на Питагор, Перикъл, Сократ, Платон, Архимед, период на въздигане на гръцката история, поява на нова представа за човека на световната арена. Възниква понятието „свободен човек“. До онзи момент това словосъчетание не се е употребявало в нито един език. Именно тогава то се разпространява по света.
Има изследвания на историци, културолози, които доказват, че Ясперс неслучайно говори за този период. Дълго исках да направя подобна карта, но какъв беше проблемът? Ако искате да построите хороскоп за точния момент на съвпад между две планети, например Юпитер и Сатурн, това не е трудно. Но в случая точно съединение между трите висши планети не е имало никога. Те са се съединявали с малък орбис (1 градус и малко), имало е момент на тяхното максимално приближаване. Първоначално пробвах да построя карта, която да е за първото най-близко новолуние до момента на най-тесния орбис на съединението. После, когато обсъждахме това с мои студенти, някой от групата каза: „А защо да не построим тази карта за новата астрономическа година?“. Така и направих, като за място въведох гр. Йерусалим. Относно това имам основания, свързани с проверката на картата по събития впоследствие. Оказа се, че единствено на тази ширина добре работят куспидите на домовете. Основната ми задача е да покажа работоспособността на тази карта. За последните няколко десетилетия в работата с такъв тип хороскопи си изработих начин за проверка, особено при картите на етносите. Но тук картата е на нещо съвършено различно. Формулирах няколко основни критерия за адекватност на проверката. Астрологията е уникална наука, тя може да обясни абсолютно всичко. Към всяко събитие може да се отнесе аспект, както и към всеки аспект може да се отнесе събитие. Затова, стига да има събитие, обяснение винаги ще се намери. Искам да избегна такъв подход, в който всичко се обяснява с всичко. Старая се да изработя и ползвам определени критерии, да видя доколко обяснението на астролога е адекватно и действително по отношение на дадено събитие.
И така, проследих 77 важни световни събития, които обособих в определени категории:
• - смяна на цивилизация;
• - формиране на народи и цивилизации;
• - световни религии;
• - революции, въстания;
• - войни;
• - епидемии;
• - разширение на света;
• - наука;
• - техника;
• - права на човека.
Повечето събития се отразиха много добре по тази карта, но далеч не всички. Оказа се, че различните групи събития работят по различен начин. Ползвал съм: Прогресии на Ръдиар; Транзити; Символични дирекции.
Всички събития можете да видите в сборника с тезисите към конференцията от 2018г.
Първите събития от човешката история, които проверих в категория „Цивилизации“, бяха Падането на Вавилон, Маратон - началото на маратонското бягане, и Битката при Саламин. Защо се спрях именно на тях? Съществува спор между поддръжниците на двете различни представи за развитието на човешката история – едни историци подкрепят теорията за цикличния модел, а други - тази за нецикличната история на човечеството, към която представа се придържа и Ясперс. Неговата гледна точка е противоположна на тази на Шпенглер, който казва, че цивилизациите представляват затворени организми в историята на човечеството - всяка цивилизация се заражда, расте и умира като всеки организъм, всяка е затворена в себе си и има неповторима менталност. Повече от това, той смята, че човекът от една цивилизация не е способен да разбере човека от друга цивилизация. Но в крайна сметка с книгата Шпенглер сам опровергава тезата си, защото успява да проникне в дълбините на много цивилизации. Ясперс се придържа към това, че посоката на развитие на човечеството не е циклична, а линейна, а духовното развитие на човечеството върви във възходяща линия. От окултна гледна точка, по едно и също време, работят и двете движения. Беше интересно да се види как се отразява смяната на цивилизации в картата на Осевото време. Първият преход е от Вавилон към Персия. Конфликтът между тях е много кратък и се разрешава бързо. Следващият преход е от персийската към гръкоримска цивилизация. Имало е въстания в малоазийски гръцки градове, след това се водят прословутите битки при Маратон и Саламин. Ще направя доклад за днешния цивилизационен момент, за това какво се случва сега от гледна точка на смяната на цивилизациите. В момента нещата много приличат на периода Саламин - Маратон. Тогава персите не успяват да „погълнат“ гърците, но и гърците нямат достатъчно сила, за да направят нещо с персите. В този момент се появява нов играч на арената, обединява всички гърци и се насочва към Изтока. Това е Македония. Началото на македонските завоевания се води от Битката при Херонея.