О. А. ГАЛАНКИНА
Терминът „конфигурация“ обикновено се използва в два случая:
1. за обозначаване на взаимното разположение на планетите в наталната карта по Марк Джоунс.
2. за обозначаване на геометрични фигури, съставени от линиите на аспектите: триъгълници, четириъгълници, многоъгълници, също и стелиуми.
Стелиумът е обединение на три и повече планети в един знак или дом. На това място в наталната карта има натрупване на голямо количество енергия, затова стелиумът се проявява ярко в характера и поведението на човека и задава определена съдбовна линия.
Ще разгледаме различни аспектни конфигурации, обединяващи планетите в структури, които работят заедно.
Всеки триъгълник, който е формиран от различни аспекти, сиреч от различни качества, може да се разглежда като открояваща се структура, в която планетите са се напаснали една спрямо друга и затова са продуктивни.
Триъгълниците биват равнобедрени, правоъгълни или формирани от аспекти с различни дължини (различни качества).
Триъгълниците могат да бъдат разпределени в няколко групи:
1. съставени от аспекти с общи качества (от един вид: хармонични, напрегнати, творчески или кармични).
2. съставени от аспекти с различни качества. Това са синтетични триъгълници.
3. съставени само от мажорни или само от минорни аспекти, както и от смесен тип.
4. симетрични и несиметрични триъгълници.
5. могат да се класифицират и по техния размер: големи и малки, което се определя от това дали центърът на нат. карта попада в рамките на триъгълника, или конфигурацията се намира периферно от него (напр. Йот е голям триъгълник, а Бисекстил е малък)
При всички равнобедрени триъгълници съществува една обща закономерност: енергията, която се поражда от планетите, участващи в най-дългия аспект, се насочва към планетата на върха (към апекса).
В зависимост от вида на най-дългия аспект енергията към апекса може да се движи меко, хармонично и да дава достатъчно добри резултати. Ако триъгълникът е формиран от напрегнати аспекти, тогава енергията, породена от дългия аспект, се движи интензивно и напрегнато, като накрая дава мощен изблик.
Разглеждайки определена конфигурация, трябва да помним, че интерпретираме не някаква абстрактна геометрична фигура, а реална психична структура, която принадлежи на конкретен човек.
Всеки от нас попада в разнообразни външни социални ситуации, спрямо които реагира.
Също така и самите ние проявяваме своите намерения във външният свят, въздействайки на другите.
Всеки триъгълник работи по определен начин във външното и във вътрешното пространство.
Например при човек с Бисекстил в хороскопа, в определена социална ситуация, първият аспект, който се включва, е най-дългият (в случая Тригон). Планетите, участващи в конфигурацията, пораждат енергия, която се насочва към планета в апекса. Когато трите планети заработят заедно, човек постига резултат.
По същия начин този триъгълник може да работи от вътре навън (от върха към основата). Първо се включва планета №3, която поражда конкретен вътрешен стремеж и стимулира планетите, свързани от най-дългия аспект (по линията 1-2). Те играят ролята на инструменти за осъществяване на намерението, породено от планетата в апекса.
Да разгледаме пример с мъж, роден на 8 март 1941г.
Когато попада във външни социални ситуации, се включва неговият Марс, тоест човекът започва да действа. Виждаме, че се намира в Козирог и формира хармоничен аспект с двете социални планети – Юпитер и Сатурн. Това е организиран човек, който не се колебае. Всеки път, когато се захваща с нещо, се включва Слънцето – виждаме ярка, творческа изява; човек, който не може да остане незабелязан.
Да разгледаме втория вариант на проява на този Бисекстил – от вътре навън. Първо се включва Слънцето, което задава творчески импулс, възниква потребност за себеизява, това задейства и останалите планети (Марс, Юпитер, Сатурн). Те играят ролята на инструмент за осъществяването на слънчевите потребности. Когато този мъж желае да се изяви, намира конкретен начин, за да го направи, действа леко и активно, което подпомага проявата на творческия му импулс.
Източник : https://www.youtube.com/watch?v=b6WakTYAt5s
Превод от руски език: К. Иванова